CERTYFIKAT PRZEDSZKOLE ROKU 2019

10 zasad wspierania dziecka w nauczaniu domowym

29 marca 2020

W procesie nauki niezwykle ważne są emocje. Proces nauki jest bardzo złożony, a emocje odgrywają w nim kluczową rolę. Jak zatem zadbać o najlepsze warunki do nauki

1. Zdarza się, ze dorośli sami są negatywnie nastawieni do nauki lub mają bagaż negatywnych doświadczeń. Nie powinni jednak wyrażać tych myśli w obecności dzieci – dla ich dobra. Jeśli dziecko ma się skutecznie uczyć, nie może w czasie lekcji zastanawiać się, dlaczego mama jest negatywnie nastawiona do nauczyciela. Nie należy też krytykować metod, zakresu nauki itp. Takie rzeczy dorośli powinny omówić między sobą, bez wciągania w to dzieci.
2. Nie obwiniaj dziecka, jeśli ma trudności (takie czy inne) w przedszkolu. Ono tam chodzi po to, żeby się dopiero uczyć i powinno na to mieć odpowiednią, do jego możliwości i potrzeb, ilość czasu. To nic, że inni umieją już, na przykład głoskować, pisać po śladach a twoje dziecko nie – może musi więcej poćwiczyć lub mieć więcej czasu na zrozumienie problemu.
3. Podczas wykonywania prac dydaktycznych nie wskazuj palcem błędów w pracy, chyba że dziecko poprosi o to. Staraj się naprowadzić na prawidłową odpowiedź, zadawaj pytania, ale nie podawaj gotowych rozwiązań – to odbiera satysfakcję z samodzielnego wykonania zadania.
4. Angażuj wszystkie zmysły dziecka: niech się uczy w ruchu, wykonując coś, mówiąc, śpiewając.
5. Z zainteresowaniem słuchaj, kiedy dziecko opowiada ci o swoich odkryciach i o tym, czego się nauczyło. Dziecko lepiej to zapamięta, będzie mieć też motywację do rozszerzania swojej wiedzy.
6. Znajdź czas na słuchanie opowieści o przedszkolu – nie tylko o pracy dydaktycznej. Możliwość opowiedzenia o wszystkim, nawet tym, co dla dorosłych nieważne, jest bardzo istotna dla malucha, bo pozwala uporządkować myśli. Jeśli dziecka wysłuchamy, czuje się ważne i szanowane, a odreagowanie tego, co się wydarzyło (poprzez śmiech, płacz, opowieść), pozwala mu skupić się na innych sprawach.
7. Graj z dzieckiem w wiele gier. Można dzięki nim nauczyć się liczyć, czytać, planować, przewidywać, myśleć logicznie – wszystko to mimochodem, bez świadomości, że właśnie się uczy.
8. Zostań uczniem swojego dziecka, bo często najlepiej się uczymy ucząc innych. Poproś swoje dziecko, aby cię nauczyło czegoś nowego, to bardzo podbuduje jego pewność siebie.
9. Przytulaj najczęściej jak się da. Jeśli czujesz, że ktoś cię kocha i jest blisko, znacznie łatwiej jest się uczyć.
10. Wspieraj zawsze swoje dziecko. Cokolwiek się dzieje, bądź po jego stronie.

kategorie: , , ,