Wycieczka do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach

26 lutego 2017

W dniu 22.02.2017 grupa „Pszczółek” i „Żabek”
wybrały się na wycieczkę do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.
Jest to największa tego typu placówka w Polsce.
Celem wycieczki było zainteresowanie naszych podopiecznych fauną i florą miejsc tropikalnych oraz poszerzenie zasobu pojęć związanych z przyrodą egzotyczną.

W pawilonach dzieci miały okazję poznać rośliny przyprawowe tj; pieprz, kardamon, cynamon, rośliny cytrusowe tj; pomarańcza, kumkwaty, kalamondynki i wiele innych. Poza tym mieli okazję przypomnieć wcześniej poznane w przedszkolu rośliny owadożerne – kapturnice, muchołówki. Mieliśmy okazję zobaczyć również kilka gatunków egzotycznych zwierząt, wśród nich były żółwiaki chińskie, legwany, świnki morskie oraz wiele gatunków papug.

W dziale akwarystycznym „Pszczółki” i „Żabki” poznali i podziwiali ryby z rzek południowo- wschodniej Azji, afrykańskiego jeziora Tanganika, rzeki Amazonki a także rodzimych rzek. Oprócz największej słodkowodnej ryby świata – arapaimy – poznali również m.in. roślinożerne piranie pacu i płaszczki słodkowodne, które pływają w przystosowanych dla nich warunkach. Mieli okazję zobaczyć edukacyjny zbiornik z rybami rzek Polski: okoniami, karasiami czy miętusami, pstrągami.
Każde akwarium, oprócz ciekawych gatunków fauny, zawiera również odwzorowanie naturalnego otoczenia ryb.

Poszerzanie zasobu wiedzy w naturalnej scenerii pozwoliło na generowanie pozytywnych emocji i pozytywnych relacji wśród uczestników wycieczki. Stało się okazją do wyciszenia, relaksacji oraz do wpajania zachowań pożądanych społecznie.