Dzień Osób Niepełnosprawnych

8 grudnia 2014

W dniu 4.12.2014 obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Głównym celem tych obchodów było uświadomienie naszym przedszkolakom, że osoby z niepełnosprawnością są równowartościowymi członkami społeczeństwa i w relacjach z nimi należy prezentować szacunek i tolerancję. Tego dnia dzieci miały okazję dowiedzieć się kim są niepełnosprawni i z jakimi trudnościami na co dzień muszą się borykać. Wszyscy wspólnie obejrzeli projekcję kilku animowanych filmików przedstawiających praktyczny savoir vivre wobec osób dotkniętych niepełnosprawnością. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Jaśka pierwszy dzień w nowym przedszkolu”. Była to opowieść o chłopcu, który zaprzyjaźnił się z niepełnosprawnym Kubą. Historia uświadomiła przedszkolakom, że z każdym można się świetnie bawić i nieważne czy ktoś jest pełnosprawny czy nie. Przedszkolacy poznali także jedną z alternatywnych metod komunikacji jaką są piktogramy. Zwieńczeniem uroczystości było wcielenie się dzieci w role osób niepełnosprawnych. Musiały one wykonać różne czynności dnia codziennego, np. bez użycia słów zasygnalizowanie potrzeby skorzystania z toalety, nawlekanie guziczka na sznurek w rękawiczkach, rozpoznanie nazwy owocu za pomocą zmysłu smaku z zasłoniętymi oczami.  Dzięki tej akcji dzieci w sposób aktywny poznały z jakimi codziennymi trudnościami zmagają się osoby niepełnosprawnych. Ponadto zrozumiały ideę niesienia pomocy osobom z różnymi deficytami.